Skocz do zawartości

Giełda


paciorkowiec

Rekomendowane odpowiedzi

jak już zostanie naprawiony problem wyżej i parę innych podstawowych problemów z giełdą, to proponuję zrobić też coś takiego jak ogólna średnia cena trytu ze wszystkich transakcji, oraz średnia z ostatnich np. 10 transakcji :) żeby mieć jakiś punkt odniesienia. Oczywiście mówię o transakcjach wszystkich graczy, nie tylko tego jednego.

 

Dodatkowo, jak już wszystko będzie sprawne, to przydałoby się rozesłać spam w PW na wszystkich uni, że istnieje coś takiego jak giełda trytu. ;D bo nie każdy musiał zauważyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

nazwę wystawiającego

 

a po co ? zróbmy anonimowe, będzie ciekawiej bo nie będziemy wiedzieli czy czasami nie wspieramy tego gościa który 5 minut wcześniej zjechał nam flotke ;)

 

 

proponuję zrobić też coś takiego jak ogólna średnia cena trytu ze wszystkich transakcji, oraz średnia z ostatnich np. 10 transakcji

 

widze że ktoś tu też w D3 nagina i dom aukcyjny widział ;) w sumie pomysł nie taki zły, z tym że pewnie przez to cena poleci w dół non stop, bo każdy będzie poniżej albo na równi średniej wystawiał / nikt nie ędzie powyżej średniej chciał kupić. i za chwile sie okaże że tryt spowszechnieje szybko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

każdy będzie poniżej albo na równi średniej wystawiał / nikt nie ędzie powyżej średniej chciał kupić. i za chwile sie okaże że tryt spowszechnieje szybko

 

W pewnym momencie cena przestanie spadać. Sprzedający stwierdzi, że po pewnej cenie bardziej opłaca mu się samemu wykorzystać tryt niż go sprzedać po cenie rynkowej. W ten sposób ustali się punkt równowagi i cena rynkowa :)

Pisałem kilka postów temu na temat impulsu inflacyjnego i to co opisałeś to typowy przykład spadku wartości pieniądza (trytu). Dlatego też pisałem o podniesieniu cen ulepszeń wykorzystujących tryt (ekspansywna polityka fiskalna).

Edytowane przez KarolRadom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 


z tym że pewnie przez to cena poleci w dół non stop, bo każdy będzie poniżej albo na równi średniej wystawiał / nikt nie ędzie powyżej średniej chciał kupić

w sumie to może i masz rację, o tym nie pomyślałem. ;)

Ale myślę, że jakieś statystyki by nie zaszkodziły, nawet jeśli by miał być pokazywane z opóźnieniem 3-dniowym, żeby nie zakłócić obecnych cen. Myślałem też może nad jakimś wykresem, w JS jest w miarę prosto je zrobić, np. coś takiego

http://waluty.onet.pl/eurpln,18909,828,2,1092,profile-wykresy

ale to już tylko moje, wybiegające mocno w przyszłość, dziwne pomysły. ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, z tym że za wcześnie chyba jeszcze na takie kroki jak podnoszenie cen pakietów w trycie ;)

z drugiej strony, co do średniej za transakcje, czemu nie zostawić w grze elementu "polowania na okazje" ? jestem częściej, czy np częściej obserwuje rynek to widze w jakich cenach chodzi tryt, i jak coś fajnego wpadnie to sobie upoluje. a tak to wejde sobie raz na tydzień na giełde, nie ma ofki w okolicach średniej to dziękuje

za tydzień wejde, średnia spadnie a ja dalej będe szukał ofek w okolicach czy poniżej. a tak zachowamy taki sam styl jak przy farmingu np - jestem częściej, farmie więcej, mam więcej ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Procesy mikroekonomiczne potrzebują czasu aby ustabilizować rynek. Inaczej ceny kształtują się w krótkim i długim okresie.

Nie mówie tutaj o natychmiastowym podnoszeniu cen pakietów ale o bieżącej kontroli i stosowaniu pewnych instrumentów ekonomicznych mających zapewnić stabilność cen.

 

Polecam pierwsze cztery rozdziały pozycji:

Begg D. Mikroekonomia

 

O co chodzi z tym krótkim i długim okresem czasu??

Najprościej rzecz ujmując, tak aby każdy zrozumiał:

Cena jest sygnałem rynku kierowanym w stronę producentów i nabywców oraz skłaniającym ich do podjęcia odpowiednich decyzji, jej kształtowanie się jest instrumentem przywracania równowagi. Załóżmy, że cena jest wyższa od ceny równowagi. Pojawi się wtedy nadwyżka dobra, co oznacza, że popyt będzie mniejszy od podaży. Będzie to sytuacja korzystna dla nabywcy. Konkurencja między sprzedającymi doprowadzi do spadku ceny, co implikuje wzrost popytu i spadek podaży. Odwrotnie przedstawiać się będzie sytuacja przy cenie niższej od ceny równowagi. Niska cena zachęci nabywców do zwiększenia popytu przy równoczesnym ograniczaniu podaży przez producentów. Pojawi się niedobór dobra, co oznacza, że popyt będzie większy od podaży. Konkurencja, tym razem między kupującymi, doprowadzi do wzrostu ceny, który spowoduje spadek popytu i wzrost podaży. Te procesy dostosowawcze trwają ustawicznie i w ich rezultacie ustala się cena usuwająca z rynku nadmiar produktów lub likwidująca ich niedobór, cena czyszcząca rynek z tych niedopasowań popytu i podaży (cena równowagi rynkowej).

Edytowane przez KarolRadom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwiększenie cen pakietów to dla mnie dziwny pomysł.

Gdybym nie miał ochoty handlować trytem, z jakiego powodu miałbym płacić więcej niż wcześniej?

 
Załóżmyże:
Po pewnym czasie tryt "powszechnieje" i jego cena rynkowa ustala się na bardzo niskim poziomie. W związku z tym ludzie masowo wykupują pakiety.
 
Zwiększenie cen pakietów sprawi, że relatywne zapotrzebowanie na ilość trytu wzrośnie co będzie implikować wzrost cen na giełdzie. Oczywiście cały mechanizm może zadziałać zupełnie odwrotnie. Wszystko będzie zależało od elastyczności cenowej popytu na tryt czyli reakcji wielkości zapotrzebowania na zmiany ceny. Którą będziemy mogli określić dopiero po pewnym czasie. 
 
Zwiększenie cen pakietów byłoby czymś w rodzaju podatku bezpośredniego (akcyza) który regulowałby wielkość zapotrzebowania. Tym samym moglibyśmy wpływać na relatywną wartość trytu oraz stabilność jego cen.
 
Oczywiście wszystko wymaga nieustannych analiz i powinien zajmować się tym ktoś kompetentny.
 
W mojej opinii na początku rynek powinien sam ustalić ceny bez jakiejkolwiek ingerencji zgodnie z założeniem, że mechanizm rynkowy jest doskonały (niewidzialna ręka rynku). Problem jest w tym, że rynki pozostawione same sobie po pewnym czasie mają skłonność do destabilizacji i prędzej czy później inflacja zaczyna być odczuwalna. Wtedy właśnie należałoby zastosować obniżkę/podwyżkę cen pakietów zależną od sytuacji na giełdzie (rynku).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Neriel tutaj się z Tobą absolutnie zgadzam :)

 

Pytanie tylko co będzie bardziej opłacalne dla sprzedającego:

Sprzedaż trytu po cenie rynkowej czy wykorzystanie go do własnych celów. Tego nie jesteśmy w stanie teraz stwierdzić więc musimy poczekać na to jak kształtować się będzie sytuacja mikroekonomiczna.

 

Możliwe, że wprowadzenie giełdy trytu wymusi zmiany w systemie ekspedycjii ale to tylko moje domniemania niepotwierdzone żadnymi analizami i wyliczeniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że sprzedaż nie będzie bardziej opłacalna. Natomiast ja jako ktoś kto bada długie badanie chętnie bym się pozbył trytu zamiast schładzać planety. Fakt faktem, że gram bardzo długo by mieć 29 PTE (półtora roku licząc od wejścia ekspedycji).

 

Jednak nie wiadomo, być może się zdziwimy ;D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no ja do tej pory inwestowałem w schładzanie też, bo nie było po prostu co z tym trytem robić, a przede mną jeszcze i tak 6 miechów badanie 30 PTE więc za bardzo sobie go na skracanie nie powydaje....

a skoro giełda jest wprowadzona to trzeba sie zastanowić czy nie wspomóc lotników troche, żeby mieli jak skracać sobie badanie np bojowej na 35 :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 
Załóżmyże:
 
...ciach
 
ciach...

 

 

 

Karol, pierni... jak połamany. Nie pojmuję po jakiego grzyba w ogóle roztrząsasz problemy ekonomiczne. To jest gra której celem NIE jest poznawanie zawiłości mikro, makro i srakro ekonomi, notabene cytowane przez Ciebie przykłady to pięknie brzmiąca teoria, może zaproponuj ją Grecji.

 

Wracając do tematu,nie widzę niczego niestosownego w wolnym rynku, Założę się że cena będzie się płynnie dostosowywać do potrzeb. Nie ma się czego obawiać, złomiarzę chętniej będą sprzedawali tryt aby zyskać deuter na nową flotę, gracze eko będą kupowali zarówno deuter na rozbudowę kopalni jak i tryt na badania. Poza tym należy pomyśleć przede wszystkim poważnie o wyeliminowaniu sytuacji w których za pomocą legalnego skądinąd pomysłu giełdy nie doprowadzić do nielegalnego pushowania. W tej chwili ktoś na U5 wystawił tryt w ilości którą można zdobyć w 1 dzień za cenę 3.000.000.000.000 deuteru za 1 jednostkę trytu.

 

 

 

 

Co do jednego mam wątpliwości - tryt nigdy nie będzie powszechny. Trzeba go znaleźć, a raz sprzedany znika podczas użycia. Raczej zawsze będzie więcej ludzi chcących go użyć niż się go pozbyć.

 

 

Myślę że część lata na ekspedycje dla deuteru na rozbudowę kopalni lub floty (ja tak robię). Po przekroczeniu pewnego etapu w badaniach i progu opłacalności ochładzania planet chętnie pozbędę się całości trytu jaki posiadam aby zyskać deuter.

Edytowane przez kOtello
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karol bardzo mądrze gada i można się wiele od niego nauczyć.

 

Zmiany cen pakietów za tryt są dla mnie również bezsensowne, gdyż tryt jest ciężko zdobyć, i jego kupno wcale nie ułatwi jego zdobycia, bo tak czy inaczej ktoś musi go przywieźć z tych ekspedycji. To nie jest waluta, którą można dodrukować, tutaj inflacji nie będzie. Tryt jest zdobywany i jest tracony w sklepach, nie jest on w obiegu jak pieniądze. Tak więc zmiana cen pakietów nie powinna mieć miejsca, bo nie jest ona niczym uzasadniona.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

proponuję , by była możliwość kupna wybranej przez siebie ilości trytu od danego gracza.

 

Czyli

 

Gracz A wystawił 50k trytu za 800kk deuteru za szt.

Jednak ja nie potrzebuje 50k, a np tylko 10k trytu i chętnie tyle bym kupił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie, a w drugą strone ? to znaczy jak sprzedam tryt to zobacze kto kupił ?

i gdzie będzie info że zaakceptowano ofke + jakaś notka ile w bank wpłynęło ?

 

EDIT:

no i może ewentualnie jakaś historia giełdy tak żeby każdy z gracz miał wgląd w swoje np 25-50 ostatnich transakcji albo z ostatnich 30 dni deale

Edytowane przez Goldi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozmyślań ekonomicznych to na tak małym rynku cena się stabilizuje całkiem szybko, więc i szybko osiągniemy równowagę ekonomiczną (gdyż strona podaży jest bardzo elastyczna przy niszy rynkowej [niszą nazywam ze względu na póki co małe zainteresowanie]) i myślę, że żadne przedsięwzięcia osób trzecich nie są tu potrzebne. Rynek sam siebie ustabilizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Musisz zaakceptować regulamin Warunki użytkowania.