Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !
 

Co jakiś czas pojawia się kilka(naście) zgłoszeń odnośnie włamania na konto i mniej lub bardziej znacznej ingerencji w nie.

 

 

 

Polecam artykuł z wp.pl:

 

Utrzymujące się przez lata na drugim miejscu wśród użytkowników komputerów, hasło "123456" wyprzedziło "hasło", aby stać się najbardziej popularnym na świecie – i zarazem najgorszym hasłem w 2013 roku.

Hasło "hasło" spadło na drugie miejsce, będąc wcześniej przez 2 lata na miejscu pierwszym, jak donosi Splashdata - firma zabezpieczająca, która zebrała roczną listę najgorszych wyborów haseł w sieci. Adobe było nieświadomie głównym dostawcą materiału dla najnowszego badania po tym jak straciła informacje o 48 mln użytkowników, podczas wyniszczającego naruszenia bezpieczeństwa pod koniec 2013 roku. Po bliższej analizie wycieku danych ujawniono, że ​​w zeszłym roku użytkownicy zabezpieczali prywatne informacje o swojej tożsamości on-line używając bardzo oczywistych haseł.

 

Większość z tych haseł nie jest przechowywana w postaci skrótów, ale w postaci zwykłego tekstu i to w dodatku bardzo słabego, przez co są łatwe do odgadnięcia. Wśród najłatwiejszych do złamania są słowa i wyrażenia występujące w słownikach.

Najgorsze wybory haseł określone przez SplashData w 2013 roku to hasła:

123456
password
12345678
qwerty
abc123
123456789
111111
1234567
iloveyou
adobe123
123123
admin
1234567890
letmein
photoshop
1234
monkey
shadow
sunshine
12345
password1
princess
azerty
trustno1
000000

Otwarte drzwi dla złodzieja

Pomysłowość hakerów i ich umiejętne wykorzystywanie programów stanowią tylko jedną z przyczyn masowego wycieku danych. Zdecydowanie groźniejsza jest działalność samych użytkowników komputerów, którzy dla własnej wygody lub z braku wiedzy nie zabezpieczają odpowiednio dostępu do poufnych informacji.

Co więcej, ustawiane hasło uzależniają od miejsca, do którego chcą się zalogować. A zatem jeśli jest to komputer firmowy to hasłem może okazać się nazwa firmy, jeśli portal muzyczny - nazwa ulubionego zespołu, portal filmowy - ulubiony film.

Jak stworzyć silne hasło

Aby jak najlepiej zabezpieczyć własne dane, należy trzymać się pewnych podstawowych zasad przy tworzeniu hasła:
- Nie stosuj haseł słownikowych (wykorzystując jedynie istniejące wyrazy)
- Użyj w haśle każdego możliwego rodzaju znaku (wielkie i małe litery, cyfry, symbole)
- Pamiętaj o zależności, że im dłuższe hasło, tym silniejsze
- Nie stosuj haseł domyślnych
- Nie używaj tzw. jednego dyżurnego hasła (modyfikowanego w zależności od wymogów systemu bezpieczeństwa danego portalu lub programu)
- Zmieniaj hasła przynajmniej co kilka miesięcy
- Nie używaj w hasłach słów bezpośrednio kojarzących się z użytkownikiem

Źródło: CHIP.PL / JG, WP.PL

 

 

Od siebie polecam robić hasło na tej zasadzie:

 

Imię mojej babci to Irena lat 70

ImbtIl70  

 

Około 5% użytkowników na naszej grze stosuje dość proste hasła, które nie powinny być w ogóle używane (sprawdzałem około pół roku temu). Sprawdzane tylko na najpopularniejszych hasłach, gdzie w bazie mogę porównać hash do tego z bazy, zapewne gdybym wpisał kilkaset popularnych, to ta liczba zapewne by się zwiększyła.

 

Jeżeli chociaż raz udostępniłeś komuś swoje hasło, powinieneś je natychmiast zmienić, najlepiej zmieniać swoje hasła okresowo, co miesiąc, pół roku.

 

Chroń swój czas i zmieniaj hasło, tym sposobem nie doświadczysz przykrego zdarzenia, jakim jest "włamanie" na konto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Musisz zaakceptować regulamin Warunki użytkowania.