Skocz do zawartości

Hodowla roślin owadożernych


KarolRadom

Rekomendowane odpowiedzi

Od ponad roku zajmuje się chodowlą i rozmnażaniem roślin owadożernych. Moimi ulubieńcami są Dionae (muchołówki) oraz Drosera (rosiczki). Mam również od jakiegoś czasu dwie kapturnice (Saracenia). Na wiosnę zaczynam chodowlę dzbaneczników (Nephenthes) i tłustoszy (Pinguicula). Zaczynam też powoli myśleć o pływaczach lądowych ale to bardziej odległa przyszłość.

 

Na balkonie stworzyłem stanowisko na którym chcę zachodować wszystkie owadożery występujące w Polsce. Aktualnie poszukuje tłustoza pospolitego i rosiczki okrągłolistnej.

 

Gdyby ktoś był zainteresowany otrzymaniem darmowych nasionek lub poradą na temat chodowli proszę o PW :)

 

Nasionka które aktualnie posiadam:

Drosera Capensis Typical - 5000 nasion, zbiór za 2 tygodnie

Drosera Aliciae - ok 1000 nasion, zbiór czerwcowy

Drosera Spatulata - ok 1000 nasion, zbiór czerwcowy

Drosera rotoufundiola - ok 300 nasion, zbiór zeszłoroczny - nasiona wymagają stratyfikacji

Dionae Muscipula - 30 nasion, zbió¶ majowy - nasiona wymagają stratyfikacji

 

Aktualnie poszukuję nasion:

Drosera Intermedia - nasionka muszą być z legalnego źródła

Pinguicula vulgaris L. - przyjmę tylko nasionka z legalnego zbioru, jestem przeciwnikiem niszczenia naturalnych siedlisk tłustoszy, w Polsce wszystkie owadożerne rośliny są pod ochroną gatunkową w ich naturalnym środowisku (ochrona nie dotyczy upraw domowych)

 

Podczas przystanku woodstock, dostarczyłem graczowi o nicku: Drwal pakiecik 200 nasionek Drosera capensis typical. Z tego co wiem to wyrosło mu już kilkadziesiąt małych potworków :)

Edytowane przez KarolRadom
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie zaraził spam sojuszowy kliku naszych "zielarzy" i we wtorek będę zaczynał przygodę z hodowlą :)

 

Każdy krok będę fotografował tak aby każdy mógł zobaczyć jak to się rozwija :)

 

więc czekajcie :) we wtorek startujemy :) (chyba, że nasionka dostanę w środę :P )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajna sprawa jakbym miał balkonik to tez bym uderzył w podobe sprawy.

Co do tych żarłaczy to mam z nim styczność w pracy , od czasu do czasu sprowadzamy do sklepu kilka takich cudów .

Obecnie mamy dzbaneczniki.

KarolRadom =jak sie tym zajmujesz to opowiedz nam jak uzyskiwać nasiona .

 

I dlaczego klapka od dzbanecznika zasycha , a potem cały dzbanek ? Czy to efekt komsumowania , czy moze cos innego

 

Ja osobiscie interesowałem sie kiedys kaktusami. chciałem stworzyć w akwarium taka małą Arizone.

Niestety gabaryty mieszkania zniweczyły projekt.

Ale mam jednego kaktusa , brzydal jak cholera w kształcie grzyba , którego choduje zimą w piwnicy a latem w ogrodzie .

Co przez trzy lata z rzędu zakwitł trzydniowym kwiatem .Dodam że bardzo pieknym kwiatem .Niestety w tym roku kwiata nie było , z czego sie bardzo obraziłem na niego i znowu bedzie siedział w piwnicy.

 

http://x.garnek.pl/ga4313/aae71797fa416aa2662616a3/kwitnacy_kaktus.jpg - o taki miał kwiatek.

 

Oprócz tego podobają mi się obecie bardzo popularne Orchidee( Storczyk )

Posiadałem w swojej kolekci, swego czasu standardowy Phanelopsis, Dendrobium , Cymbium, Oncidium , i Vanda.

Były jeszcze inne ale zapomniałem nazwy.

Większosć rozdałem po ponownym zakwitnięciu . Teraz został tylko Phanelopsis biały i różowa hybryda.

OPGólnie powiem ze roślinki są fajne...nie tylko te do palenia

Edytowane przez paciorkowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzbanki usychają i jest to zupełnie naturalne. Większość roślin owadożernych traci pułapki po kilku użyciach. Drosera np po strawieniu dużej muchy traci liść pułapkowy.

Dzbaneczniki potrzebują zazwyczaj podwyższonej wilgotności i "zraszania" ich kilka razy dziennie. Wszystko zależy od gatunku. Dzbaneczniki nie lubią zmieniać warunków w których żyją, dlatego nie powinno się ich przemieszczać w domu. Proces aklimatyzacji dzbanecznika do nowego miejsca może trwać nawet kilka miesięcy, wszystko zależy od gatunku.

Najlepsze dla nich są terraria

 

Catalyst:

Te roślinki są samożywne, przeprowadzają fotosynteze. Owady są dla nich jedynie źródłem azotu. Jeśli nic nie upolują napewno nie umrą, będą jedynie wolniej rosły...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasionka są darmowe :)

Niestety zainteresowanie okazało się tak duże, że będziecie musieli trochę poczekać aż zbiore kolejne...

 

Dla tych mniej cierpliwych jest allegro gdzie za 2 zł można kupić około 100 nasionek.

Gdyby ktoś chciał otrzymać poradnik jak wysiewać i hodować Drosera oraz jak zbierać nasionka - mogę podesłać na maila :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

Ładowanie
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Musisz zaakceptować regulamin Warunki użytkowania.